Aloes Vera


Aloes vera to kolczasty sukulent, a więc roślina charakteryzująca się grubymi, mięsistymi liśćmi lub łodygami, która przechowuje wodę, dobrze znany ze swoich właściwości leczniczych i stosowany od tysiącleci, w tym w starożytnym Egipcie. Istnieje około 420 różnych gatunków aloesu, z których najczęściej stosowany do celów medycznych jest gatunek znany pod łacińską nazwą Aloe Barbadensis Miller. Krótka łodyga i grube, ostre, zielone liście czynią ten gatunek łatwo rozpoznawalnym. Pochodzi z północnej Afryki, południowej Europy i Wysp Kanaryjskich. Obecnie aloes vera jest uprawiany w tropikalnych szerokościach geograficznych na całym świecie.

Z rośliny aloes vera pozyskuje się dwa główne składniki, które posiadają korzystne właściwości lecznicze. Pierwszym składnikiem jest półprzezroczysty żel znajdujący się wewnątrz liści, składający się w 96% z wody. Żel ten zawiera również witaminy A, B, C i E, białko składające się z 18 niezbędnych aminokwasów oraz inne organiczne i nieorganiczne związki. Żel z aloesu ma liczne zastosowania miejscowe i może być również przyjmowany doustnie, jeśli jest w formie odpowiedniej do spożycia. Drugim korzystnym składnikiem rośliny jest sok, który nazywany jest również lateksem aloesowym. Sok ma lepką, żółtą konsystencję i znajduje się tuż pod zewnętrzną częścią liści rośliny. Lateks aloesowy jest przyjmowany doustnie, zwykle w celu leczenia zaparć.

Aloes vera ma udowodnione właściwości przeciwutleniające i antybakteryjne: żel z aloesu vera zawiera polifenole, które są silnymi przeciwutleniaczami i mogą hamować wzrost niektórych bakterii, które mogą powodować infekcje. Dzięki swojej aktywności przeciwutleniającej, żel z aloesu vera może korzystnie wpływać na procesy zapalne skóry, łagodzić podrażnioną skórę oraz zmniejszać swędzenie, zaczerwienienie i stany zapalne. Te właściwości sprawiają, że żel z aloesu vera jest jednym z najczęściej stosowanych preparatów pochodzenia roślinnego na miejscowe problemy ze skórą.

Kremy, żele i maści z aloesu vera zawierają przejrzysty żel, który jest pozyskiwany z liści rośliny. Żel z aloesu vera ma właściwości łagodzące w przypadku oparzeń słonecznych, wspomaga również gojenie ran. Zwykle bezpiecznie jest stosować żel aloesowy wyciśnięty bezpośrednio z rośliny, ale można go również kupić w formie gotowego żelu. Żel bezpośrednio z wnętrza liści ma najmocniejsze i najefektywniejsze działanie, dlatego należy szukać produktu, który wskazuje aloes vera jako główny składnik. Przy leczeniu chorób skórnych preferowane są jakościowe żele najbliższe składem świeżemu ekstraktowi z rośliny, ponieważ w tym naturalnym żelu zawarte są inne nawilżające elementy do ochrony i regeneracji skóry.

Znaczna część właściwości leczniczych rośliny została zbadana i potwierdzona naukowo. Oto podsumowanie najbardziej znanych udowodnionych właściwości leczniczych:

Przyspiesza gojenie oparzeń: Dzięki swoim kojącym, nawilżającym i chłodzącym właściwościom, aloes vera często stosuje się w leczeniu oparzeń pierwszego i drugiego stopnia. Aloes vera został zatwierdzony jako lek bez recepty na oparzenia skóry w USA już w 1959 roku. Światowa Organizacja Zdrowia również wspomina o jego właściwościach leczniczych w przypadku oparzeń w monografii dotyczącej roślin leczniczych. Zaleca się stosowanie czystego żelu z aloesu vera na obszar dotknięty oparzeniem trzy razy dziennie. Badanie z 2013 roku z udziałem 50 uczestników wykazało, że osoby, które stosowały żel z aloesu vera do leczenia powierzchownych oparzeń i oparzeń częściowych, osiągnęły lepsze wyniki niż grupa, która stosowała 1% krem ze srebrem sulfadiazyną. Grupa stosująca aloes vera wykazała wcześniejsze gojenie ran i złagodzenie bólu. Ponadto aloes vera jest tańszą metodą leczenia.

Przy oparzeniach słonecznych lub innych lekkich oparzeniach, należy nakładać aloes vera na dotknięty obszar kilka razy dziennie. Uwaga! Aloes vera pomaga w łagodzeniu skóry w przypadku oparzeń słonecznych, ale nie jest skutecznym sposobem na zapobieganie oparzeniom słonecznym i nie zastępuje kremów z filtrem UV.

W przypadku lekkich oparzeń, należy nałożyć żel z aloesu vera na dotknięty obszar do trzech razy dziennie. Może być również konieczne zabezpieczenie obszaru gazą.

W przypadku cięższych oparzeń należy koniecznie skontaktować się z lekarzem.

Małe otarcia: Można nałożyć aloes vera na zadrapane czoło lub brodę, aby szybko złagodzić ból i usunąć uczucie pieczenia. Należy stosować trzy razy dziennie.

Zacięcia: Struktura molekularna aloesu vera pomaga w szybkim gojeniu ran i minimalizuje blizny, stymulując produkcję kolagenu i zwalczając bakterie. Należy stosować do trzech razy dziennie.

Sucha, odwodniona skóra: Żel z aloesu vera szybko się wchłania, co czyni go idealnym dla skóry tłustej. Nie przeszkadza to jednak, że jest również odpowiedni do leczenia suchej skóry. Żel z aloesu vera jest odpowiedni do nawilżania całego ciała, może zastąpić balsam do ciała po prysznicu.

Odmrożenie: Odmrożenia są poważnym stanem, który wymaga pilnej interwencji medycznej. Żel z aloesu vera był stosowany w przeszłości jako środek do leczenia oparzeń, ale przed jego użyciem zaleca się konsultację z lekarzem.

Opryszczka: W przypadku opryszczki, która rozwija się na zewnętrznej stronie warg, a także opryszczki genitalnej. Aloes vera może pomóc w leczeniu wirusa opryszczki. Należy nakładać małą ilość żelu na opryszczkę dwa razy dziennie, aż zniknie.

Pomaga w leczeniu aft w jamie ustnej: Miejscowe zastosowanie żelu z aloesu zmniejsza czas gojenia przewlekłych aftowych zapaleń jamy ustnej (aft) i również przyczynia się do zmniejszenia bólu spowodowanego przez afty. Te obserwacje zostały potwierdzone w badaniach naukowych.

Egzema: Głęboko nawilżające działanie aloesu może pomóc w łagodzeniu suchej i swędzącej skóry spowodowanej egzemą, a także w łagodzeniu łojotokowego zapalenia skóry. Łojotokowe zapalenie skóry najczęściej występuje na skórze głowy, może również dotknąć części twarzy i skóry za uszami.

Łuszczyca: Podobnie jak w przypadku egzemy, aloes vera może pomóc w łagodzeniu stanu zapalnego i swędzenia spowodowanego łuszczycą. Aby uzyskać najlepsze wyniki, należy stosować żel z aloesu vera dwa razy dziennie na dotkniętą część skóry. Stosowanie aloesu vera jest odpowiednie w przypadku łagodnych i umiarkowanych form łuszczycy, aby zmniejszyć zaczerwienienie, łuszczenie skóry i złagodzić swędzenie. Aloes może być stosowany jako dodatkowe leczenie w terapii łuszczycy, ale nie należy go stosować jako głównego środka terapeutycznego.

Podrażnienia skóry: Po nałożeniu na skórę aloes vera może zmniejszyć stany zapalne wywołane podrażnieniami lub zapaleniami, spowodowanymi substancjami chemicznymi w kosmetykach i innych produktach. Aloes vera może być również stosowany w celu złagodzenia ukąszeń owadów oraz w leczeniu ran spowodowanych drobnymi urazami. W takich przypadkach należy stosować go do trzech razy dziennie.

Skutki uboczne i bezpieczne stosowanie aloesu:

Stosowanie żelu z aloesu na skórę jest bezpieczne dla większości osób. Ogólnie żel z aloesu jest dobrze tolerowany, choć mogą wystąpić podrażnienia skóry i reakcje alergiczne. Nigdy nie używaj żelu aloesowego na głębokie rany lub ciężkie oparzenia. Obserwuj reakcje swojego ciała na miejscowe stosowanie żelu. Jeśli pojawią się objawy nadwrażliwości, takie jak świąd, pieczenie czy wysypka, należy natychmiast przerwać stosowanie, ponieważ może to świadczyć o alergii.

Ważne ostrzeżenia:

Nie należy stosować aloesu u osób uczulonych na czosnek, cebulę lub tulipany, ponieważ te rośliny należą do tej samej rodziny i mogą wywołać podobne reakcje alergiczne.

Nie należy stosować aloesu na zakażoną skórę. Chociaż ma on właściwości antybakteryjne, powstała warstwa ochronna może pogorszyć stan infekcji, opóźniając proces gojenia.

Osoby cierpiące na przewlekłe choroby skóry powinny skonsultować się z dermatologiem przed zastosowaniem jakichkolwiek nowych produktów, w tym żelu aloesowego.

Dawkowanie i stężenie aloesu:

Produkty zawierające aloes różnią się stężeniem składnika aktywnego. Niektóre kremy do leczenia drobnych oparzeń mogą zawierać tylko 0,5% aloesu, natomiast produkty stosowane przy łuszczycy mogą mieć stężenie sięgające nawet 70%. Wybór odpowiedniego produktu zależy od konkretnych dolegliwości i pożądanego efektu.