Jak stosować olejki eteryczne


Kluczem do wykorzystania leczniczej mocy olejków eterycznych jest ich właściwe stosowanie. Różne olejki mają różne zastosowania i mogą być szkodliwe, jeśli są używane niewłaściwie lub w nieodpowiednim dawkowaniu.  

Olejki eteryczne działają na organizm zarówno przez wdychanie, jak i przez kontakt ze skórą. Już samo przebywanie w otoczeniu aromatu, w którym czuć energię olejku, może przynieść korzyści.

Istnieje wiele sposobów na stosowanie olejków eterycznych, ale zanim przedstawimy te najbardziej skuteczne i popularne, zacznijmy od istotnego przypomnienia zasad bezpieczeństwa.

Kiedy należy skonsultować się z lekarzem?

Zwłaszcza, jeśli występują jakieś schorzenia, jest ważne, aby przed rozpoczęciem stosowania konkretnego olejku eterycznego skonsultować się z lekarzem.

Niektóre olejki mogą wpływać na działanie leków. Szczególną ostrożność winni zachować alergicy i kobiety w ciąży.

Dyfuzja: odparowanie aromatu

Odparowanie olejków eterycznych polega na uwalnianiu lotnych związków, które następnie wdychamy. Odświeża to powietrze w domu lub biurze, zwalcza zarazki i pomaga całej rodzinie cieszyć się korzyściami. Dodatkowym atutem jest piękny zapach.

Używając kilku kropel ulubionego olejku eterycznego lub synergicznej mieszanki w dyfuzorze, można całkowicie odmienić charakter wnętrza w ciągu kilku minut. Aromaterapeutyczne dyfuzory doskonale oczyszczają i odświeżają powietrze rozpraszając olejki eteryczne na różne sposoby.

Preferowaną metodą dyfuzji jest używanie nebulizującego dyfuzora lub mikrodyfuzora, który nie podgrzewa olejku eterycznego, albo dyfuzora z wentylatorem, który przepuszcza chłodne powietrze przez filtr nasączony olejkiem. Więcej o dyfuzorach i procesie dyfuzji możesz przeczytać tutaj .

Inhalacja

Wdychanie olejków eterycznych to najbardziej bezpośredni sposób ich stosowania. W razie potrzeby można nałożyć kilka kropel olejku aromaterapeutycznego na chusteczkę i wdychać głęboko. Można stosować tę metodę przez cały dzień, dodając kroplę, gdy zapach zacznie słabnąć. Można także użyć osobistego inhalatora zawierającego nasączonego ulubioną synergią olejków filtra. To bardzo wygodny i ekonomiczny sposób bezpośredniej inhalacji olejków.

Metoda ta jest szczególnie skuteczna przy pierwszych objawach przeziębienia lub stanach grypopodobnych. Wtedy można dodać 4-5 kropel wybranego olejku eterycznego do miski z gorącą wodą, przykryć głowę ręcznikiem, zamknąć oczy, umieścić twarz nad wodą i wdychać głęboko. Należy powtórzyć kurację w razie potrzeby.

 

Aplikacja miejscowa

Polega ona na używaniu rozcieńczonych olejków eterycznych bezpośrednio na skórę. Najczęściej stosuje się tę metodę na klatce piersiowej, skroniach i stopach. Przy aplikacji miejscowej ważne jest, aby olejki były rozcieńczone w odpowiednim stężeniu w oleju nośnikowym, na przykład w oliwie z oliwek, oleju migdałowym, kokosowym lub jojoba.

Warto wiedzieć, że nie wszystkie olejki eteryczne są bezpieczne do aplikacji miejscowej, a niektóre mogą powodować podrażnienia skóry. Najlepiej przetestować wybrany olejek i upewnić się, że można używać go w odpowiednim stężeniu. Jeśli wystąpi zaczerwienienie lub podrażnienie po aplikacji miejscowej, należy skonsultować się z lekarzem lub wykwalifikowanym aromaterapeutą.

Uwaga! W żadnym przypadku, nie można nakładać olejków eterycznych na oczy, wnętrze uszu ani na uszkodzoną, suchą albo popękaną skórę.

Wcieranie w klatkę piersiową

Wiele olejków eterycznych ma działanie oczyszczające i jest polecanych do wspierania układu oddechowego. Należą do nich eukaliptus, jodła, rozmaryn i lawenda szerokolistna. Polecamy wymieszać 10-20 kropli olejku eterycznego z 30 ml oleju nośnikowego i wmasować w klatkę piersiową oraz górną część pleców.

Kąpiel

Olejki eteryczne mogą być używane w kąpieli zarówno w celach terapeutycznych, jak i dla przyjemności. Po wypełnieniu wanny i zamknięciu drzwi łazienki, aby zapach nie uciekł, można dodać 2-3 krople (nie więcej niż 8 kropli) olejku eterycznego lub ulubionej synergii olejków eterycznych bezpośrednio do wanny  i energicznie wymieszać ręką. Lepszą i bezpieczniejszą metodą jest rozcieńczenie olejku wcześniej w łyżce oleju roślinnego, łyżeczce miodu lub połowie szklanki pełnotłustego mleka. Miód i mleko to doskonałe emulgatory, które pomagają rozpuścić olejek w wodzie. Bez emulgatora olejki będą unosić się na powierzchni i mogą przylgnąć do skóry, co jest równoznaczne z aplikacją bez rozcieńczenia.

Zawsze należy sprawdzać, czy olejek jest odpowiedni do kąpieli i uważać w przypadku uszkodzonej skóry. Należy unikać kontaktu z wnętrzem uszu i oczami.

Lawenda i rumianek to najbardziej bezpieczne olejki do stosowania w kąpieli ze względu na ich delikatne i niepodrażniające właściwości.

Polecamy unikać olejków, które mogą wywoływać nadwrażliwość lub podrażnienie skóry. Jeśli macie ochotę eksperymentować, dobrze jest unikać olejków fotouczulających (np. bergamotka). Ważne jest pamiętać, że olejki eteryczne nie rozpuszczają się i nie rozcieńczają w wodzie.

Kąpiel stóp i rąk

Kiedy nasze stopy czują się dobrze, ogólnie czujemy się lepiej. Stopy są istotne w aromaterapii, zarówno ze względu na punkty refleksologiczne, które wpływają na różne części ciała, jak i dlatego, że skóra stóp szybko wchłania olejki eteryczne. Efekty kąpieli stóp są dobrze znane i cenione od wieków. To doskonały sposób na relaks, przy tym bardzo wygodny, gdy pełna kąpiel aromaterapeutyczna nie jest możliwa, choćby w przypadku osób starszych, niepełnosprawnych lub nie posiadających wanny w mieszkaniu.

Kąpiele rąk mogą natomiast przynieść ulgę osobom cierpiącym na bóle stawów. Do miski z wodą można dodać 2-4 krople wybranego olejku eterycznego. Chłodna woda ożywia, a ciepła woda relaksuje.

Masaż

Masaż aromaterapeutyczny to jeden z najlepszych i najskuteczniejszych sposobów na korzystanie z olejków eterycznych/ Łączy korzyści płynące z dotyku z terapeutycznym działaniem olejków. Dodanie olejków eterycznych do oleju do masażu może wspierać relaksację oraz łagodzić napięcie, ból i skurcze. Masaż rozluźnia mięśnie, poprawia krążenie i przepływ limfy, redukuje napięcie fizyczne oraz stres. W połączeniu z działaniem olejków eterycznych ma to doskonały wpływ na zdrowie i samopoczucie.

Przed nałożeniem na skórę olejki eteryczne zawsze należy rozcieńczać w wysokiej jakości oleju nośnikowym. Standardowe rozcieńczenie to około 10-20 kropli olejku eterycznego na 30 ml oleju nośnikowego. Skóra wrażliwa może wymagać połowy lub nawet mniejszej koncentracji.  

UWAGA! Masaż u małych dzieci i starszych osób zawsze wymaga znacznie niższej koncentracji olejków eterycznych.

Olejek do masażu można przygotować w domu, łącząc 5 ml swojej ulubionej synergii olejków eterycznych OSHADHI z 200 ml organicznego oleju nośnikowego z migdałów, orzechów laskowych lub słonecznika.

Inną opcją jest dodanie 15 kropli olejku eterycznego do 30 ml oleju nośnikowego. Masaż stóp tym olejem pomoże w szybkim przeniknięciu olejków eterycznych do krwiobiegu. Najlepsze do tego celu są olejki relaksujące, takie jak lawenda czy cytrusy.

Kompres

Można przygotować kompres, dodając kilka kropel olejku eterycznego do miski z wodą, zanurzyć w niej ręcznik lub szmatkę, a następnie przyłożyć do wybranego miejsca na ciele. Kompresy mogą być gorące lub zimne, w zależności od potrzeb i preferencji. Gorące kompresy działają rozluźniająco i mogą pomóc w łagodzeniu bólu mięśni, podczas gdy zimne kompresy są skuteczne w redukcji stanów zapalnych i obrzęków.

Aplikacja punktowa bez rozcieńczania

Niektóre olejki eteryczne, takie jak lawenda, drzewo herbaciane czy geranium, mogą być stosowane bezpośrednio na skórę, aby złagodzić ukąszenia owadów, zadrapania lub oparzenia. Wystarczy jedna kropla.  Wdychanie może przynieść ulgę w katarze.

Uwaga! Bezpośrednie stosowanie olejków eterycznych bez rozcieńczania jest wyjątkiem od reguły i powinno być praktykowane tylko w rzadkich przypadkach.

Płukanie jamy ustnej i gardła

Polecamy wymieszać dokładnie olejek eteryczny z łyżeczką miodu. Następnie rozcieńczyć ciepłą wodą by miód się rozpuścił. Można użyć 1-2 kropli olejku na 30 ml ciepłej wody. Wykonać płukanie gardła niewielką ilością tak przygotowanego płynu.

Płyn do płukania ust

Antyseptyczne i antybakteryjne właściwości olejków eterycznych mogą być idealne do odświeżenia oddechu oraz utrzymywania zdrowych dziąseł. Wystarczy dodać kilka kropel olejku eterycznego do szklanki wody i przepłukać usta. Nie połykać.

Sauna

Olejki eteryczne mogą być również stosowane w saunie. Do filiżanki wody można dodać 5 kropli olejku eterycznego i wylać na gorące kamienie w saunie. Para rozprowadzi aromat olejku po całym pomieszczeniu, tworząc relaksującą i odświeżającą atmosferę.

Aromatyzowanie poduszek

Aromatyzowanie poduszek to świetny sposób na korzystanie z olejków eterycznych podczas snu. Można zaaplikować jedną lub dwie krople ulubionego olejku eterycznego na poduszkę lub umieścić kilka kropel na chusteczce, którą włożyć do poszewki na poduszkę.

Olejki eteryczne w pracy

Można wdychać oleje bezpośrednio z buteleczki lub używać aplikatora typu roll-on w razie potrzeby. Aromat będzie miał bezpośredni wpływ na Twoje zmysły, a także pomoże Ci utrzymać koncentrację i spokój. Kto wie, może nawet uspokoi to Twojego szefa!

W podróży

Dyfuzor Aroma Key od OSHADHI to najskuteczniejszy i najwygodniejszy sposób na aromatyzowanie samochodu. Można również przygotować własny spray do powietrza, mieszając 50 kropli olejku eterycznego w szklanej buteleczce z rozpylaczem, o pojemności 100 ml, wypełnionej wodą. Przed użyciem energicznie wstrząśnij. Samodzielnie przygotowany na bazie olejków OSHADHI spray do powietrza sprawi, że poczujesz się jak w domu, nawet w hotelowym pokoju.

Stosowanie wewnętrzne

Nie polecamy stosować olejków eterycznych wewnętrznie!

Niektóre olejki eteryczne mogą być stosowane wewnętrznie, ale należy to robić tylko pod kontrolą eksperta. Francuska szkoła aromaterapii dopuszcza używanie olejków eterycznych jako „lekarstw”, ale we Francji, aby zostać aromaterapeutą, trzeba mieć kwalifikacje porównywalne z kwalifikacjami lekarza. Dlatego zalecamy, aby nie przyjmować olejków eterycznych wewnętrznie bez konsultacji z odpowiednio wykwalifikowanym terapeutą.

Stosowanie olejków eterycznych wewnętrznie (np. w przypadku zapalenia jelita, zespołu jelita drażliwego, zapalenia uchyłków (ang. diverticulitis), powinno być zalecane przez kompetentnego aromaterapeutę (specjalnie przeszkolonego w tym zakresie) lub przez aromaterapeutę współpracującego z lekarzem.

Wyjątkiem są przepisy kulinarne, które stosują dokładne receptury.

Spożycie dużej ilości czystego olejku eterycznego może spowodować podrażnienia w jamie ustnej, gardle, przełyku, nudności, wymioty i biegunkę. W przypadku dużego przedawkowania może dojść do senności, ataksji (niezborności ruchowej), a nawet śpiączki, drażliwości lub drgawek.

W przypadku przypadkowego połknięcia czystego olejku eterycznego należy przeprowadzić płukanie żołądka, wywołać wymioty i rozcieńczyć olejek mlekiem lub olejem nośnikowym.