O olejach nośnikowych


Oleje nośnikowe, znane również jako oleje bazowe lub oleje roślinne, są głównie tłoczone na zimno i stanowią nieodłączną część aromaterapii, ponieważ pomagają w rozpuszczaniu olejków eterycznych i służą jako środek nawilżający podczas masażu. Niektórzy terapeuci i masażyści traktują oleje nośnikowe głównie jako środek, który ułatwia aplikację olejków eterycznych na skórze, stąd użycie określenia „olej nośnikowy”. W rzeczywistości oleje nośnikowe są niezwykle ważną częścią terapii aromatycznej, a ich odpowiedni wybór może dodatkowo wzmocnić efekty stosowanej terapii.

Jeśli chcecie przekonać się o korzyściach zdrowotnych i dobroczynnych, jakie oleje roślinne mogą zapewnić same w sobie, wypróbujcie następujący przepis z Ajurwedy* do codziennego stosowania: Podgrzać 2 łyżki oleju sezamowego i codziennie masować przez tydzień przed prysznicem (lub kąpielą). Proszę obserwować, jak czuje się całe ciało – będziecie mile zaskoczeni. Ta starożytna praktyka ajurwedyjska zapobiega wszelkim niedyspozycjom, przywraca zdrowie oraz witalność.

*Ajurweda to tradycyjna medycyna indyjska, zapoczątkowana w XII wieku p.n.e., najstarszy system zachowania naturalnego zdrowia na świecie.

Dlaczego oleje nośnikowe są ważne?

Oleje roślinne w dużej mierze składają się z kwasów tłuszczowych, które są bardzo ważne dla organizmu. Są istotnym źródłem energii, ale również składnikiem budującym i utrzymującym zdrowe komórki.

Wiele olejów roślinnych zawiera niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (EFA). Nie mogą być one wytwarzane przez organizm, ale są niezbędne do życia i zdrowia. Niedobór EFA może prowadzić do szeregu schorzeń, w tym do suchej i łuszczącej się skóry oraz podwyższonego cholesterolu.

Oleje nośnikowe kontra olejki eteryczne

  • oleje nośnikowe nie parują, w przeciwieństwie do olejków eterycznych;
  • mają całkowicie inny skład chemiczny niż olejki eteryczne, dlatego ich działanie jest zupełnie inne;
  • oleje nośnikowe pozostawiają tłusty ślad na papierze, w przeciwieństwie do olejków eterycznych;
  • oleje nośnikowe prawie nie mają zapachu, w przeciwieństwie do olejków eterycznych;
  • wszystkie olejki eteryczne łatwo i całkowicie rozpuszczają się w olejach nośnikowych;
  • z chemicznego punktu widzenia oleje nośnikowe klasyfikowane są jako lipidy. Mają tę samą strukturę co tłuszcze, ale nazwa „oleje” oznacza lipidy w stanie ciekłym, a nazwa „tłuszcze” – lipidy w formie stałej. Przy wystarczająco wysokiej temperaturze tłuszcze stają się cieczą, a przy niskich temperaturach większość olejów nośnikowych twardnieje.
    • „oleje” -> lipidy ciekłe
    • „tłuszcze” -> formy stałe

Rodzaje olejów nośnikowych:

  • Oleje podstawowe – są to oleje odpowiednie do masażu ciała, z lub bez olejków eterycznych. Zazwyczaj są jasne, o niskiej gęstości i mają bardzo słaby zapach – np. olej migdałowy, olej z pestek moreli, oliwa z oliwek, olej słonecznikowy.
  • Oleje specjalne – np. olej avocado, olej z dzikiej róży, olej z zarodków pszenicy, olej z nagietka itp., które mają wyższą lepkość, są cięższe i droższe.
  • Ekstrakty olejowe – kwiaty rośliny moczy się w jednym z powyższych olejów (np. słonecznikowym, oliwie z oliwek), czeka się kilka tygodni, a następnie filtruje. W ten sposób otrzymuje się wzbogacony olej, który ma dodatkowe korzyści terapeutyczne, np. ekstrakt z nagietka czy z dziurawca.

Możecie stworzyć własne kombinacje olejów nośnikowych

Różne oleje mogą być odpowiednie dla różnych typów skóry. Możecie spróbować stworzyć własne kombinacje olejów roślinnych. Na przykład połączyć oleje z zarodków pszenicy, słonecznika, sezamu i orzechów laskowych, albo dodać 10% oleju avocado do oleju ze słodkiego migdała, aby stworzyć olej bazowy dla suchej skóry. Niektóre oleje są szczególnie przydatne jako oleje do twarzy. Są przy tym bardzo wydajne – do użycia jednorazowego wystarczy kilka kropel oleju.

OSHADHI oferuje 78 olejów nośnikowych i stałych roślinnych (w tym wiele z upraw ekologicznych i nieekologicznych), odpowiednich do masażu i aplikacji miejscowej. Wszystkie są tłoczone na zimno.

Jeśli jesteście zainteresowani olejem, którego nie znajdujecie na naszej stronie, możecie skontaktować się z nami, a my chętnie udzielimy informacji i zamówimy go dla was.

OSHADHI oferuje wiele z tych olejów w wygodnych opakowaniach 30 ml, pozwalających wypróbować różne rodzaje.