Dyfuzja i dyfuzory - jak wybrać?

 

 

Zmiana zapachu przekształca charakter pokoju w ciągu kilku minut. Niesamowite jest, jak szybko reagujemy na każdy zapach, z którym się spotykamy. Aromaty pozostają na długo w naszej pamięci i wywołują wspomnienia oraz skojarzenia – zarówno pozytywne, jak i negatywne. Zapachy mają natychmiastowy i bezpośredni wpływ na stan naszego ducha i ciała.

Dyfuzja olejków eterycznych jest najprostszą, najskuteczniejszą i najszybszą metodą aromaterapii, pozwalającą stworzyć nastrój w przestrzeni wokół nas, by cieszyć się zarówno korzyściami, jak i pięknem olejków eterycznych.

Dyfuzja polega na parowaniu i rozpraszaniu olejków eterycznych w powietrzu. Wdychamy wtedy uwolnione do powietrza lotne związki. Dyfuzja może oczyścić i odświeżyć powietrze w pomieszczeniu, tworząc przyjemną, aromatyczną atmosferę.

Olejki eteryczne są idealnymi środkami wspomagającymi oczyszczanie powietrza, zwalczają drobnoustroje, neutralizują nieprzyjemne zapachy, wpływają bezpośrednio na osoby przebywające w pomieszczeniu poprzez węch i funkcję umieszczonej w mózgu opuszki węchowej. Przyjmowanie olejków eterycznych przez nos jest udowodnionym, najpotężniejszym, najszybszym i najskuteczniejszym sposobem oddziaływania.

Korzyści z dyfuzji:

  • wspomaga sen;
  • wspiera zdrowie dróg oddechowych;
  • odstrasza owady;
  • zapewnia ochronę przeciwwirusową;
  • uspokaja i tonizuje emocje;
  • wspomaga poprawę równowagi hormonalnej;
  • wzmacnia energię;
  • poprawia nastrój;
  • wspomaga koncentrację i aktywność umysłową;
  • aromatyzuje w sposób bezpieczny i zdrowy.

Wspomaga sen

Parowanie olejków takich jak lawenda, słodka pomarańcza i rumianek rzymski przez 20-30 minut przed snem wspiera naturalne cykle snu organizmu, jednocześnie redukując stres i bezsenność. Używając olejku w ten sposób, pozostaje on w powietrzu i nadal uspokaja podczas zasypiania.

Wspiera zdrowie dróg oddechowych

Parowanie olejków eterycznych, takich jak eukaliptus, świerk czy sosna, może pomóc oczyścić płuca i ułatwić proces usuwania nagromadzonej podczas przeziębienia flegmy. Dyfuzory często są używane do łagodzenia zatkanego nosa i wspomagają problemy oddechowe, takie jak astma i alergie.

Bezpieczna i zdrowa alternatywa dla syntetycznych odświeżaczy powietrza

Dyfuzory olejków eterycznych aromatyzują dom przy użyciu tylko i wyłącznie mocy oraz czystości natury, utrzymując przyjemny zapach powietrza.  Aromatyzowane świece oraz wiele innych form odświeżaczy powietrza dostępnych w handlu, zazwyczaj używają syntetycznych zapachów i w praktyce przyczyniają się do obciążania organizmu chemikaliami. Na przykład w świecach często stosuje się toksyczny parafinowy wosk, który uwalnia niebezpieczne opary podczas spalania.

Odstraszają owady

Zapach niektórych olejków eterycznych (np. drzewo herbaciane, trawa cytrynowa czy palczatka cytrynowa, geranium, lawenda) odstrasza owady. Dyfuzja tych olejków jest doskonałym sposobem na radzenie sobie z niepożądanymi gośćmi podczas kolacji na tarasie, przyjęcia w ogrodzie lub kładzenia dzieci spać.

Dyfuzory – podobieństwa, różnice, zalety i wady. Co wybrać?

Jeśli nigdy wcześniej nie używałeś dyfuzora, możesz się poczuć zagubiony w morzu informacji. Ogólnie rzecz biorąc, celem domowego dyfuzora jest dostarczenie olejku eterycznego do receptorów w nosie w możliwie najczystszej formie. W idealnym przypadku oznacza to, że olejek nie powinien być podgrzewany ani przegrzewany, nie powinien się zmieniać, powinien być łatwy w użyciu, bezpieczny i zdrowy.

Rodzaje dyfuzorów dostępnych na rynku:

Na rynku dostępnych jest wiele dyfuzorów, które działają na różnych zasadach, każdy z własnymi zaletami i wadami:

  1. Z pomocą strumienia chłodnego powietrza
  2. Poprzez parowanie z użyciem ultradźwięków i wody
  3. Z nagrzewaniem w wodzie

Najlepszą metodą dyfuzji jest ta, która nie obejmuje procesu nagrzewania olejku eterycznego (mikrodyfuzory wykorzystujące nebulizację lub dyfuzory, które wykorzystują wentylator do przepuszczania chłodnego powietrza przez filtr nasączony olejkiem eterycznym).

Bez względu na wybrany model, zaletą wszystkich dyfuzorów jest to, że umożliwiają łatwe i szybkie stosowanie aromaterapii w domu lub biurze, bez potrzeby posiadania zaawansowanych umiejętności i wiedzy.

Dawkowanie olejków:

 

Rodzaj dyfuzora:

Dawkowanie:

 

Komentarze:

Mikrodyfuzory:

OSHADHI Cool Breeze

Nie ma potrzeby dawkowania. Wystarczy zainstalować wybraną buteleczkę i cieszyć się zapachem.

Dyfuzja bez nagrzewania. Wykorzystuje metodę nebulizacji, najlepszą metodę parowania olejków eterycznych, zachowując maksymalne właściwości lecznicze olejków. Najbardziej ekonomiczny sposób dyfuzji, butelka 10 ml wystarcza przy codziennym użytkowaniu na 4-6 tygodni.

 

Dyfuzory z filtrem i wentylatorem

OSHADHI Light Air

 

Można użyć 4-8 kropli olejku eterycznego na filtr.

Dyfuzja bez nagrzewania. Zachowuje maksymalne właściwości lecznicze olejków. Wentylator nie jest tak mocny jak w mikrodyfuzorze – nie paruje olejku tak efektywnie, co prowadzi do straty cennego materiału. Aromatyzuje skutecznie, ale zużywa więcej olejku eterycznego, a filtry trzeba wymieniać.

 

Dyfuzory parowanie z pomocą ultradźwięków i wody

 

Można użyć 5-6 kropli i dodawać według potrzeb.

Najbardziej rozpowszechniony rodzaj dyfuzorów (co nie równa się "najlepszy"). Wygodne i efektywne, łatwe w obsłudze, ale zużywają więcej olejku eterycznego, prowadząc do straty cennego materiału i wyższych kosztów. Ultradźwięki prowadzą do zmian w strukturze olejków podczas parowania, co czyni je nieoptymalnym rozwiązaniem z punktu widzenia czystości olejku dla aromaterapeutycznych purystów.

 

Tradycyjne dyfuzory z podgrzewaniem przy użyciu świeczek typu Tealight

 

Można użyć 3-5 kropli.

Podgrzewają olejek, co prowadzi do zmian w strukturze i utraty części właściwości leczniczych. Ryzyko pożaru, szczególnie w obecności dzieci. Nie paruje olejku tak efektywnie, co prowadzi do straty cennego materiału. Aromatyzuje słabiej.

 

Mikrodyfuzor (używa metody nebulizacji)

Mikrodifuzor wydmuchuje strumień powietrza przez olejek eteryczny, przekształcając go w drobną mgłę (bardzo małe krople). W wielu aspektach jest to najczystszy i najbardziej naturalny sposób aromatyzowania przy użyciu olejków eterycznych, ponieważ nie ma nagrzewania, dodawania wody ani ultradźwięków. Mikrodyfuzor działa na zasadzie silnika elektrycznego, który tworzy strumień powietrza. Zasilany jest przez USB i może być używany w domu, biurze, podczas wakacji i w samochodzie. Nie wymaga materiałów eksploatacyjnych (takich jak filtry, świeczki itp.), a w zależności od typu mikrodyfuzora używa się albo samej buteleczki z olejkiem eterycznym, która jest wkręcana do dyfuzora, albo olejek wlewa się bezpośrednio do dyfuzora. Jedynym mankamentem jest to, że z powodu pracy silnika elektrycznego jest nieco głośniejszy. Jakość i intensywność aromatu, który produkuje mikrodyfuzor, według nas w pełni rekompensują tę wadę.

Dyfuzory ultradźwiękowe

W ciągu ostatnich 15 lat dyfuzory ultradźwiękowe zyskały dużą popularność. Rozpoznasz je po chmurach „zimnej pary”, które wydobywają się podczas eksploatacji i które są częścią ich efektu aromatyzującego. Mają różnorodne wzory, często wyposażone są w kolorowe światła i różne tryby pracy, są wygodne i łatwe do czyszczenia, bezpieczne, ciche i efektywne. Jednak dla niektórych osób używanie dyfuzorów ultradźwiękowych jest przeciwwskazane ze względu na fakt, że generują one wibracje fal dźwiękowych o częstotliwości powyżej 20 000 Hz. Ta częstotliwość jest zbyt wysoka, aby mogła być słyszana przez ludzi, ale wiele zwierząt, takich jak psy, koty i nietoperze, może słyszeć ultradźwięki. Problemem nie jest tylko to, że mogą one drażnić zwierzęta domowe, ale także to, że niektórzy ludzie odczuwają subtelne negatywne efekty narażenia na ultradźwięki. Uważa się również, że ultradźwięki mogą zakłócać i niekorzystnie wpływać na energetyczną wartość olejku eterycznego. Z tego powodu ten typ dyfuzorów nie jest polecany przez renomowanych producentów olejków eterycznych na świecie, w tym przez firmę OSHADHI.

Dyfuzory z wentylatorem

Niektóre dyfuzory wymagają umieszczenia kilku kropli olejku na filtrze, przez który wentylator dmucha chłodne powietrze. Efektywność zależy od ilości używanego olejku (do skutecznego aromatyzowania potrzebna jest jego większa ilość) i mocy wentylatora (który generuje dodatkowy hałas). Ponadto konieczna jest wymiana filtra lub przechowywanie różnych filtrów, gdy chcemy zmienić używany zapach.

Tradycyjne dyfuzory ze świeczkami typu Tealight

To dyfuzory, które znajdziesz w wielu sklepach z prezentami. Mają talerzyk, na którym umieszczasz wodę i kilka kropli olejku eterycznego, a następnie zapalasz świeczkę Tealight pod spodem. To podgrzewa wodę i rozprasza zapach olejku eterycznego w pokoju. Jeśli lubisz świece, tworzą one wspaniałą atmosferę. Wadą w tym przypadku jest brak możliwości regulacji temperatury wody, a tym samym temperatury olejku eterycznego. Często przegrzewają i wypalają olejek, utleniając go i znacząco zmniejszając jego wartość terapeutyczną. Ten wariant nie jest odpowiedni do pomieszczeń, w których bawią się dzieci, ponieważ istnieje potencjalne ryzyko związane z otwartym płomieniem.

Inhalator nosowy

Inhalator nosowy ma nasączany olejkiem eterycznym lub synergią olejków filtr, umieszczany w zamkniętym pojemniczku, posiadającym mały otwór na górze. W razie potrzeby zdejmujesz nakrętkę i wdychasz zapach. Inhalatory przechowują olejek zamknięty, gdy nie jest używany, zachowując jego świeżość przez 3-4 miesiące. Łatwo mieści się w kieszeni lub torebce. Może być używany w chwilach stresu, przy przeziębieniach lub zwiększenia koncentracji.

Firma OSHADHI nie oferuje dyfuzorów ultradźwiękowych ani ze świeczkami.

Na polskim rynku oferujemy trzy najbardziej efektywne i stylowo wykonane modele dyfuzorów: Cool Breeze do użytku w domu lub biurze, Light Air dla naszej przestrzeni osobistej oraz Aroma key do samochodu.