Jakość olejków eterycznych
Różnice między wysoką a niską jakością oraz sposoby ich wykrywania
Na rynku dostępnych jest wiele różnych marek i rodzajów olejków eterycznych. To utrudnia ocenę tego, które są najlepsze. Istnieje kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę przy odróżnianiu produktów wysokiej jakości od tych niskiej jakości. Warto podkreślić, że cena nie jest najważniejszym z nich.
Wysokiej jakości olejek jest pozyskiwany z surowca roślinnego w najlepszy możliwy sposób, aby zachować jego właściwości. Zakup olejków eterycznych to kwestia zaufania, ponieważ jakość jest kluczowa dla ich terapeutycznego działania i dobrej tolerancji.
Etykieta
Najłatwiejszym sposobem na wykrycie olejku eterycznego niskiej jakości jest spojrzenie na etykietę. Autentyczny olejek eteryczny będzie miał swoje naukowe lub botaniczne nazewnictwo (np. rozmaryn to Rosmarinus officinalis) wraz ze specyficznym chemotypem. Jeśli etykieta nie zawiera takiego naukowego nazewnictwa, olejek najprawdopodobniej jest niskiej jakości. Wysokiej jakości olejki będą również miały na etykiecie: kraj pochodzenia, część rośliny, z której olejek został pozyskany, metodę ekstrakcji, numer partii oraz datę ważności.
Testowanie
Wysokiej jakości olejki są testowane w niezależnym laboratorium w celu oceny ich czystości. Często stosuje się dwa testy: analizę chromatograficzną gazową i spektrometrię mas. Firmy oferujące wysokiej jakości olejki przeprowadzają te testy dla każdej partii olejków, a wyniki są dostępne na ich stronie internetowej lub na życzenie.
Oznaczenia jakości
Na rynku często można znaleźć olejki eteryczne oznaczone lub promowane jako "kliniczna jakość" lub "klasa terapeutyczna". Nie ma jednak oficjalnego organu regulacyjnego, który nadzorowałby użycie takich terminów. Oznacza to, że firmy mogą używać tych terminów według własnego uznania. Dostawcy, którzy używają tych określeń, mogą mieć wdrożone restrykcyjne procedury uzyskiwania wysokiej jakości olejków, ale niekoniecznie oznacza to, że produkt jest wysokiej jakości. Pamiętaj, że sam fakt reklamy olejku jako "klasa terapeutyczna" nie gwarantuje jego wysokiej jakości ani skuteczności. Prawda jest taka, że każdy wysokiej jakości olejek eteryczny ma właściwości terapeutyczne.
Olejki ekologiczne (organiczne)
Olejki eteryczne uzyskiwane z hodowanych w gospodarstwach ekologicznych lub dziko rosnących roślin powinny być pierwszym wyborem, ponieważ jest najmniejsze prawdopodobieństwo, że zawierają chemikalia. Olejki z roślin dziko rosnących są zazwyczaj tańsze niż z olejków organicznych (BIO), ale mogą dorównywać im pod względem jakości i czystości, bez posiadania certyfikacji. W przypadku organicznych i dziko rosnących roślin nie stosuje się pestycydów podczas uprawy.
Można spotkać olejki oznaczone jako "niepryskane", co oznacza, że olejki nie są ekologiczne, ale rośliny nie były przez rolników pryskane pestycydami. Jest to racjonalny wybór, gdy nie można znaleźć olejków ekologicznych.
Nasze wskazówki przy wyborze olejków
- Zawsze należy uważnie czytać etykietę. Polecamy używać tylko czystych naturalnych olejków eterycznych pochodzenia roślinnego. Unikać olejków z podejrzanymi etykietami. Producent powinien podać:
- botaniczną nazwę rośliny,
- chemotyp (jeśli jest),
- kraj pochodzenia,
- metodę produkcji (destylacja, tłoczenie na zimno),
- część rośliny, z której pozyskano olejek,
- instrukcje dotyczące bezpieczeństwa itp.
- Przebywając na wakacjach za granicą, nie należy kupować lokalnych olejków, jeśli nie ma się pewności co do ich pochodzenia.
- Należy zwracać uwagę na opakowanie – powinny to być ciemne szklane butelki. Nie polecamy kupować olejków eterycznych w przezroczystych lub plastikowych butelkach.
- Najlepiej pytać o certyfikaty jakości i wyniki badań olejków. Jest to jednak kosztowny proces i wielu małych producentów może nie mieć finansowych możliwości na przeprowadzenie takich badań.