Czystość, fałszowanie i testowanie olejków
Zastosowanie terapeutyczne czy przemysłowe?
Tylko około 5% światowej produkcji olejków eterycznych jest przeznaczonych do celów terapeutycznych. Większość produkcji jest związana z przemysłem perfumeryjnym, spożywczym, produkcją detergentów itp. Ważne jest, aby mieć świadomość, że mają one niższe wymagania dotyczące czystości olejków eterycznych. W praktyce oznacza to, że jeśli olejek pochodzi od pośrednika, który jest dostawcą firm w branży przemysłowej, jest mało prawdopodobne, by olejek miał jakość terapeutyczną.
Produkcja przemysłowa
Produkcja przemysłowa zazwyczaj dąży do uzyskania specyficznej, standaryzowanej i odtwarzalnej nuty zapachowej lub identycznego składnika aktywnego. Te olejki zazwyczaj nie pojawiają się w cennikach pod konkretną nazwą botaniczną. Powodem tego jest to, że te olejki są produkowane z różnych gatunków botanicznych, z mieszanych upraw lub przez dodawanie syntetycznych składników.
Zastosowanie terapeutyczne
Do zastosowań terapeutycznych chcemy mieć prawdziwy, czysty i naturalny olejek bez dodatków lub dodatkowej obróbki jakiegokolwiek rodzaju, z dobrą wartością energetyczną i wyraźnym zapachem. Im dokładniejszy jest opis olejku eterycznego, tym mniejsze ryzyko, że jest on niskiej jakości. Firma, która może dostarczyć swoim klientom szczegółowe informacje techniczne o oferowanych olejkach, ma zazwyczaj dostęp do lepszych surowców roślinnych i nie musi posuwać się do fałszerstw lub niedomówień.
Właściwe etykiety
W celu przejrzystości i jasności, etykiety olejków eterycznych OSHADHI zawierają następujące obowiązkowe informacje:
- Nazwa botaniczna rośliny,
- Chemotyp (jeśli jest),
- Kraj pochodzenia,
- Sposób produkcji (destylacja, tłoczenie na zimno),
- Z której części rośliny wyekstrahowano olejek,
- Sposób uprawy,
- Główne związki biochemiczne,
- Instrukcje dotyczące bezpieczeństwa.
Bezpośrednie zaopatrzenie od producenta
Aby zapewnić zgodność z powyższymi punktami, marki oferujące wysokiej jakości produkty do aromaterapii muszą zaopatrywać się bezpośrednio u producentów i dostawców oraz nawiązywać bliskie i długoterminowe relacje z rolnikami, którzy uprawiają rośliny lecznicze zgodnie z najwyższymi standardami.
W OSHADHI uważamy, że osobisty kontakt jest najlepszą gwarancją na to, że rolnicy stosują ekologiczne metody uprawy i używają metod destylacji, które nie niszczą czystych esencji roślin.
Wymagania dla olejków do zastosowań terapeutycznych
Olejki do zastosowań terapeutycznych muszą być niezafałszowane, 100% czyste i naturalne. Oznacza to brak chemicznych dodatków, nie rozcieńczanie alkoholem lub innymi olejkami, chyba że jest to konieczne dla określonych celów (np. dostęp do produktu, ponieważ jest zbyt twardy lub specjalnie do tworzenia nowych produktów, mieszanek itp.). Olejki eteryczne nie mogą być utleniane, odbarwiane ani odterpenowane.
Fałszowanie
Niestety w handlu olejkami eterycznymi istnieje wielu nieetycznych producentów, których głównym celem jest zysk. Problem fałszowania olejków eterycznych jest poważny i im droższy jest olejek, tym większe ryzyko oszustwa.
Najczęściej spotykane metody fałszowania olejków eterycznych to:
- Rozcieńczanie olejami roślinnymi, alkoholem i olejkami syntetycznymi (które są tańsze).
- Mieszanie z tańszymi olejkami z tego samego gatunku rośliny, ale z innego miejsca. Na przykład: Pelargonia burbońska z pelargonią z Chin; Mirra marokańska z Mirrą z Bałkanów; Jodła syberyjska z Jodłą chińską itp.
- Mieszanie z tańszymi olejkami eterycznymi z tej samej rośliny, ale wyekstrahowanymi z jej innej części. Na przykład: Goździkowiec korzenny pąk z liściem goździkowca; Cynamonowiec prawdziwy z kory i Cynamonowiec z liści; Arcydzięgiel z korzeni z arcydzięglem z liści itp.
- Rozcieńczanie tańszymi olejkami eterycznymi z roślin pokrewnych gatunków. Na przykład: Tymianek (thymus vulgaris) z dzikim tymiankiem (thymus mastichina); Lawenda z lawandyną; Cynamonowiec cejloński z Cymanonem tamala z Indii (Cassia tamala);
- Fałszowanie tańszymi olejkami eterycznymi z różnych roślin lub gatunków o podobnej nazwie. Na przykład: Sandałowiec wschodnioindyjski z tzw. „zachodnioindyjskim” sandałowcem (Amyris); Trawa cytrynowa z Liceą; Paczula z eukaliptusem; Werbena z trawą cytrynową; Kadzidłowiec z terpentyną; Drzewo różane (Palisander) z olejkiem z drzewa Ho; Melisa z „Indyjską melisą” (Trawa cytrynowa itp.); Szałwia muszkatołowa z lawendą; Mandarynka z pomarańczą; tzw. "biały" tymianek z terpentyną itp.
- Mieszanie z izolowanymi naturalnymi lub półsyntetycznymi związkami. Na przykład: Cytryna z cytralem i terpenami pomarańczowymi; Mięta z mentolem; Eukaliptus z cyneolem; Pelargonia z geraniolem lub cytronellolem; Paczuli z terpenami goździkowymi; Rozmaryn z kamforą; Tymianek z tymolem lub karwakrolem; Kardamon z octanem terpinylu; Szałwia muszkatołowa z octanem linalylu lub syntetycznym linalolem; Goździk pąk z eugenolem itp.
Testowanie czystości
Ważne jest przeprowadzanie dokładnych badań laboratoryjnych pod kątem czystości, wykorzystując chromatografię gazową, a jeśli to konieczne, spektrometrię masową (mass spectrometry). To gwarantuje, że wszystkie nasze olejki eteryczne są w 100% czyste. Kompleksowe analizy i kontrola jakości, wspierane przez najnowocześniejsze testy laboratoryjne, są warunkiem przy wyborze surowców do produkcji olejków OSHADHI. Obejmuje to testy takie jak:
- Rotacja optyczna,
- Gęstość,
- Współczynnik załamania światła,
- Analiza chromatograficzna gazowa,
- A jeśli to konieczne, spektometria masowa.