Przechowywanie olejków eterycznych
Wszystkie materiały organiczne ulegają chemicznemu rozkładowi. W przypadku olejków eterycznych proces ten następuje podczas długotrwałego przechowywania w nieodpowiednich warunkach lub gdy olejek ma kontakt z powietrzem. Jeśli olejki są przechowywane w ciemnym, chłodnym miejscu i szczelnie zamknięte, ich rozkład trwa miesiącami lub latami. Jednakże w niesprzyjających warunkach rozkład może nastąpić w ciągu dni lub tygodni. Istnieją trzy główne czynniki wpływające na rozkład olejków eterycznych:
- Tlen
- Ciepło
- Światło
Olejki eteryczne powinny być przechowywane w zamkniętych, ciemnych, szklanych butelkach ze specjalnymi zakraplaczami, z dala od bezpośredniego światła słonecznego i ciepła. Butelki powinny mieć zabezpieczone zakrętki i minimalną ilość wolnej przestrzeni nad powierzchnią olejku.
Jeśli chodzi o warunki termiczne, nagłe zmiany temperatury są o wiele bardziej niebezpieczne niż stopniowe, sezonowe zmiany.
Zasady przechowywania
Podczas przechowywania olejków eterycznych należy przestrzegać następujących zasad:
- Butelki z olejkami eterycznymi powinny być dobrze zamknięte. Olejki szybko się utleniają, jeśli pozostaną wystawione na bezpośredni kontakt z powietrzem lub jeśli są przechowywane w butelce z dużą ilością wolnej przestrzeni nad powierzchnią olejku. Olejki eteryczne pozyskiwane z żywic (np. Mirra, Kadzidłowiec) gęstnieją w kontakcie z powietrzem.
- Butelka powinna być szklana, najlepiej z ciemnego szkła. Światło słoneczne powoduje zmiany w strukturze chemicznej olejków eterycznych, co szybko prowadzi do ich rozkładu. Dlatego nie należy wystawiać ich na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.
- Olejków eterycznych nie należy przechowywać w plastikowych butelkach, ponieważ niektóre plastiki mogą absorbować składniki olejków, a inne zawierają substancje rozpuszczalne w olejkach eterycznych.
- Ciepło przyspiesza procesy destrukcyjne. Olejki należy przechowywać w chłodnym miejscu, w stosunkowo stałej temperaturze.
- Butelka powinna być wyposażona w zakraplacz, który pozwala precyzyjnie odmierzyć dawkę.
- Nowych olejków eterycznych nie należy dodawać do starych. Nigdy nie należy nalewać ich do używanych butelek, chyba że zostały one wcześniej starannie umyte i osuszone, przy czym szczególną uwagę należy zwrócić na zakrętki.
- Przed i po pracy z olejkami eterycznymi obowiązkowe jest dokładne umycie rąk. Do wycierania butelek należy używać czystych ręczników, zwracając szczególną uwagę na szyjkę, zakrętkę i wewnętrzną stronę zakraplacza (to samo dotyczy olejów bazowych).
- Olejki eteryczne są łatwopalne i nie powinny znajdować się w pobliżu źródeł ciepła.
- Należy przechowywać je z dala od małych dzieci i zwierząt domowych.
Okres przydatności do użycia
To, jak długo można przechowywać olejki eteryczne, zależy od rodzaju olejku, który kupujemy. Olejki cytrusowe zazwyczaj mają najkrótszy okres przydatności – około 6-9 miesięcy. Uważa się, że olejki eteryczne pozyskiwane z drzew, takie jak olejek sandałowy czy cedrowy, z czasem nabierają lepszych właściwości. Ogólnie rzecz biorąc, okres przechowywania większości olejków wynosi 3-4 lata.
Ważne jest również, ile olejku znajduje się w butelce (np. 2 ml olejku w butelce o pojemności 10 ml utleni się szybciej niż gdy butelka jest pełna).