Afrodyzjaki w aromaterapii – miłość zamknięta w zapachach
Autor Milena Ivanova dnia
Milena Ivanova*, aromaterapeuta kliniczny z Instytutu Tradycyjnej Medycyny Ziołowej i Aromaterapii w Londynie, MIFPA
Afrodyzjak – słowo, które zawsze wywołuje konspiracyjne uśmiechy. Pochodzenie tego terminu zawdzięczamy starożytnej greckiej bogini miłości i piękna, Afrodycie. Przez wieki ludzie stosowali różne pokarmy, zioła, zapachy, a nawet leki w celu podniesienia libido. Naukowcy wskazują, że afrodyzjaki są bardziej częścią kultury, historii i folkloru, niż dowiedzionym zjawiskiem medycznym. Istnieją jednak substancje odżywcze, witaminy, minerały oraz zapachy, które bez wątpienia poprawiają krążenie, przyspieszają metabolizm i zwiększają ogólny tonus organizmu. To wpływa na nastrój, redukuje poziom stresu i zwiększa poziom dopaminy, hormonu szczęścia. W rezultacie mózg aktywuje mechanizmy hormonalne, dzięki którym odczuwamy przyjemność i radość.
20 sekund!
Pamiętam, kiedy jakiś czas temu jeden z moich bliskich przyjaciół – obdarzony niezwykle czułym węchem – stracił zmysł smaku i zapachu, bez żadnych innych objawów czy dolegliwości. Po trzech dniach od tego faktu poważnie stwierdził, że czuje się przygnębiony. Bez zdolności odbierania zapachów odczuwał wszystko inaczej – i jak się okazało, w sposób dla niego niezadowalający. Radość z życia zniknęła. Nasz zmysł powonienia jest powiązany z układem limbicznym mózgu, który odpowiada za emocje, zachowania seksualne i odczuwanie. Czy wiecie, że zapachy docierają do naszego mózgu i zaczynają na niego wpływać w ciągu zaledwie 20 sekund? To fascynujące, ale prawdziwe. Nic więc dziwnego, że olejki eteryczne są jednymi z najsilniejszych i najszybciej działających afrodyzjaków. Nie tracąc więcej czasu, przejdźmy do rzeczy.
Kwiatowe zapachy – warto polubić!
Z jednym wyjątkiem, wszystkie najskuteczniejsze olejki eteryczne, którym przypisuje się właściwości afrodyzjakalne, są pozyskiwane z kwiatów. Ich zapachy są delikatne, słodkie, ale jednocześnie wyraziste i intensywne.
Wspólne cechy tych olejków:
🪷Wszystkie* one są kosztowne (ale miłość przecież jest bezcenna, prawda?);
🪷Wszystkie* są pozyskiwane z delikatnych kwiatów, które wymagają szczególnej uwagi, aby uzyskać wysokiej jakości produkt końcowy. Niektóre z nich są tak kruche, że destylacja parowa nie jest możliwa – konieczne jest użycie rozpuszczalników, co prowadzi do powstania absolutów, a nie klasycznych olejków eterycznych;
🪷To olejki o niezwykłej intensywności i obecności. Zasada „mniej znaczy więcej” w pełni sprawdza się w przypadku tych olejków – wystarczy dosłownie kropla lub dwie, by wzbogacić każdą kombinację zapachową. Nadmiar może jednak przeciążyć zmysły;
🪷Wszystkie relaksują, dodają zmysłowości i wywołują euforię.
(* z jednym wyjątkiem!)
Oto lista magicznej siódemki:
- Olejek eteryczny (absolut) z Jaśminu (Jasminum sambac i Jasminum grandiflorum);
- Olejek eteryczny z Ylang-ylang (Cananga odorata);
- Olejek eteryczny z Neroli (Citrus aurantium amara);
- Olejek eteryczny z Róży damasceńskiej (Rosa damascena);
- Olejek eteryczny z Szałwii muszkatołowej (Salvia sclarea);
- Olejek eteryczny z Tuberozy (Polianthes tuberosa);
- Olejek eteryczny z Paczuli (Pogostemon cablin) (wyjątek potwierdzający regułę).
W medycynie wschodniej kwiatowe zapachy są bezpośrednio związane z sercem – zarówno w aspekcie fizycznym, jak i duchowym. Otwierają serce, podnoszą na duchu i pomagają pokochać siebie, aby później obdarzyć miłością innych.
Dzisiaj przedstawię Wam moje trzy ulubione zapachy afrodyzjaków. Zachęcam też do podzielenia się z nami wrażeniami – które olejki przypadły Wam najbardziej do gustu?
Jaśmin wielkolistny (Jasminum grandiflorum)
Zmysłowy i upajający aromat jaśminu otwiera serce, wywołuje euforię i pobudza libido. Oprócz właściwości afrodyzjakalnych, jaśmin wspiera emocjonalnie i pomaga radzić sobie z trudnymi chwilami. Inspiruje, podnosi samoocenę i pobudza kreatywność.
*Technicznie jest to absolut pozyskiwany za pomocą rozpuszczalników, ponieważ delikatne kwiaty jaśminu nie nadają się do destylacji parowej.
Zastosowanie: Można dodać 2-3 krople absolutu jaśminowego do 10 ml oleju bazowego, np. ze słodkich migdałów lub jojoby, i stosować na punkty pulsacyjne.
Znany jako „jaśmin Oceanu Indyjskiego”, ylang-ylang jest ceniony za swój egzotyczny zapach. Jego aromat działa relaksująco, wspiera równowagę emocjonalną, redukuje stres i napięcie. Pomaga odzyskać chęć do życia.
Niektórzy twierdzą, że jego aromat przewyższa nasyceniem barw nawet jaśmin. Cechą wspólną obu zapachów jest to, że wywołują uniesienie i euforię. Ylang-ylang otwiera serce, zapewnia wsparcie dla niepokoju psychicznego i emocjonalnego, spowodowanego nagłym stresem lub szokiem. Uwalnia także skumulowane przez długi czas napięcia mięśni. Olejek ten jest znany ze swoich odurzających i relaksujących właściwości. Uspokaja umysł, serce i ciało. Egzotyczny aromat pomaga odzyskać chęć do życia.
Wskazówka: Aby złagodzić intensywną nutę zapachu (na przykład w terapiach dla mężczyzn, którzy często nie lubią mocnych kwiatowych zapachów), polecamy połączyć go z olejkiem pomarańczowym, Petitgrain, Bergamotą lub Sandałowcem.
Neroli (Citrus aurantium var. amara)
Neroli koi serce, przywraca równowagę emocjonalną, łagodzi napięcie i pomaga w stanach przygnębienia. Jest związany z duchowym rozwojem i harmonią wewnętrzną.
Olejek z Neroli ma właściwości równoważące cały organizm, a jednocześnie działa niezwykle odżywczo i odmładzająco. Poprawia nastrój, uspokaja nerwy, jest idealnym ratunkiem w sytuacjach stresowych. Wspomaga i stabilizuje stan psychiczny, pomaga w stanach wyczerpania psychicznego i depresji.
Polecana synergia olejków eterycznych: Połączenie cytrusowej świeżość i kwiatowych nut tworzy prawdziwą „magię miłości”. Synergia olejków eterycznych „Mały Książę” jest przede wszystkim przeznaczona dla serca, duszy, pokoju i miłości do samego siebie. Bułgarska róża damasceńska wyznacza kierunek, pozwalając tej kombinacji zapachowej w pełni rozwinąć swoje właściwości.
W skład tej wyjątkowej Synergii wchodzą olejki eteryczne z Pomarańczy słodkiej, Grejpfruta, Lawendy wąskolistnej, Mandarynki, Cytryny i bułgarskiej Róży damasceńskiej.
Zastosowanie: dodać 10 kropli mieszanki do 20 ml oleju bazowego i stosować jako olejek do masażu, by otworzyć serce i wzbudzić radość życia.
Naukowcy nadal badają afrodyzjaki, ale warto zaufać swoim zmysłom i dać się poprowadzić przez magiczny świat aromaterapii.
Pielęgnujmy miłość każdego dnia! 💖
Udostępnij
- Tagi: afrodyzjak, jaśmin, mały ksiązę, neroli, paczula, róża, szałwia, ylang-ylang