Na święto światła i kwiatów. Porozmawiajmy o najcenniejszych i najbardziej egzotycznych olejkach eterycznych

Autor Milena Ivanova dnia

Milena Ivanova*, aromaterapeuta kliniczny z Instytutu Tradycyjnej Medycyny Ziołowej i Aromaterapii w Londynie, MIFPA

Już jutro Wielkanoc! Jedno z najpiękniejszych, najbardziej kolorowych i symbolicznych świąt, które przypomina (wreszcie), że oto naprawdę nadeszła wiosna. Dzień niosący nadzieję i celebrujący nowe życie. 
A skoro to czas świętowania, dziś chcemy skierować uwagę ku kwiatom – a dokładniej, ku olejkom eterycznym pozyskiwanym z kwiatów i kwiatostanów. Zanurzmy się więc w kwiatowej stronie życia i przyjrzyjmy się niektórym z najpiękniejszych, najbardziej aromatycznych i egzotycznych kwiatów z całego świata. Skąd pochodzą, jakie właściwości posiadają ich zapachy, dlaczego są tak cenne i jakie mają zastosowanie w aromaterapii?

Olejki eteryczne pozyskiwane z kwiatów mają pewną wspólną cechę – większość z nich należy do najdroższych na świecie. Dlaczego tak jest? Postanowiliśmy się temu przyjrzeć.
Zajrzałam do katalogu Oshadhi, w którym znajduje się aż 488 różnych olejków eterycznych, pochodzących z roślin z całego globu. Aż 7 spośród 10 najdroższych olejków w ofercie to ekstrakty pozyskiwane właśnie z kwiatów! Pośród nich wyróżniają się kwiaty róży damasceńskiej i białej róży – moje ulubione.

Czy wiecie, że istnieje również olejek (a dokładniej: ekstrakt) z narcyza, chryzantemy, liści fiołka czy magnolii?
Wśród dobrze znanych w Polsce kwiatów, z których pozyskuje się drogocenne substancje zapachowe, znajdują się: Róża damasceńska, Róża
alba (nazywana też białą), Narcyz*, Tuberoza*, Chryzantema*, Irys (kosaciec), liście Fiołków oraz kwiaty Magnolii.

Z kolei z egzotycznych kwiatów, produkuję się luksusowe olejki z Neroli, białej i czerwonej Magnolii champaca*, różowego Lotosu*, Frangipani (Plumeria biała)* oraz wszystkich odmian Jaśminu (indyjski, egipski, arabski)*.

*Warto tu być precyzyjnym: z wymienionych roślin olejek eteryczny w ścisłym znaczeniu tego słowa pozyskuje się jedynie z Róży, Neroli (czyli z kwiatów gorzkiej pomarańczy) oraz Magnolii. Pozostałe kwiaty i ich kwiatostany są tak delikatne, że proces destylacji parą wodną zniszczyłby surowiec, dlatego ich ekstrakcja odbywa się za pomocą rozpuszczalników – a technicznie poprawna nazwa końcowego produktu to absolut, a nie olejek eteryczny. Należy tu wspomnieć o jeszcze jednej istotnej kwestii, która przewija się w Waszych pytaniach. Potwierdzamy - nie istnieją olejki eteryczne z kwiatów jabłoni, lilaka, frezji, konwalii czy hiacynta. Produkty dostępne na rynku o takich zapachach są wyłącznie kompozycjami syntetycznymi!

Wszystkich zainteresowanych procesem wytwarzania olejków eterycznych, zapraszamy do naszej Bazy Wiedzy: Jak produkowane są olejki eteryczne – baza wiedzy Oshadhi

Oczywiście istnieją również inne kwiaty, z których uzyskuje się olejki lub ekstrakty typu absolut, jednak w tym artykule skupiamy się wyłącznie na najcenniejszych.

Dlaczego olejki eteryczne z kwiatów są tak drogie?

Na cenę olejku wpływają dwa podstawowe czynniki: (1) koszt produkcji i (2) relacja podaży do popytu.
Uzyskanie olejku z kwiatów to wyjątkowo trudny proces – potrzebna jest ogromna ilość świeżego surowca, by wyprodukować zaledwie niewielką ilość końcowego produktu. Dobra wiadomość jest taka, że najcenniejsze olejki należą do intensywnie pachnących – ich zapach jest wyjątkowo trwały, a już kilka kropli wystarcza, by odczuć pełnię ich działania.

Jeśli chodzi o rynek – popyt i podaż są drugim kluczowym czynnikiem wpływającym na cenę. Przemysł perfumeryjny to główny odbiorca olejków i ekstraktów kwiatowych – i to właśnie on w dużej mierze kształtuje ich wartość.

Terapia i charakterystyka zapachów kwiatowych

Zapachy kwiatowe – w ujęciu ogólnym – postrzegane są jako relaksujące, ożywcze, euforyzujące i zmysłowe. Zwykle należą do nut serca (środkowych), a energetycznie działają harmonizująco i kojąco.
W tradycyjnej medycynie chińskiej przypisuje się im powiązania z żywiołami Ognia i Wody.

Aromaty kwiatowe wspierają w przypadku: lęków, napięcia nerwowego, rozchwiania emocjonalnego, problemów ze snem (w tym bezsenności), napięcia emocjonalnego i seksualnego, spadku libido, emocjonalnych zranień, długotrwałego cierpienia psychicznego, stanów depresyjnych, wyczerpania emocjonalnego i duchowego, niskiego poczucia własnej wartości.

Oto trzy moje ulubione olejki kwiatowe, o których zawsze dobrze jest pamiętać:

Absolut z Jaśminu wielkolistnego (Jasminum sambac)
Zmysłowy zapach jaśminu otwiera serce, działa podnosząco, stymuluje zmysłowość i wzmacnia libido. Jaśmin stanowi doskonałe wsparcie przy trudnych emocjach oraz w intensywnym, codziennym rytmie życia. Znany jako jeden z najbardziej rozpoznawalnych afrodyzjaków, może być stosowany w olejkach do masażu, balsamach czy olejkach do namaszczania. Inspiruje, wzmacnia poczucie własnej wartości i siły twórcze. Wystarczy zaledwie kropla lub dwie, by wprowadzić zmysłowy akcent do każdej kompozycji. Absolut z jaśminu działa jednocześnie intensywnie i kojąco, uspokaja oraz otwiera serce na miłość do samego siebie, współodczuwanie i gotowość na nowe doświadczenia.

Olejek eteryczny z Neroli (Citrus aurantium var. amara)
Poprawia nastrój, koi układ nerwowy, jest niezastąpionym wsparciem w sytuacjach stresowych. Stabilizuje stan psychiczny, pomaga przy wyczerpaniu umysłowym i objawach depresyjnych. Olejek z Neroli szybko przynosi ukojenie w obliczu silnych, nagłych emocji; odżywia serce i wspomaga przywrócenie chęci do życia. Doskonale sprawdza się w momentach odczuwania nagłego lęku czy przy obniżonym nastroju – relaksuje i inspiruje. Neroli to także jeden z olejków silnie powiązanych z duchowym aspektem człowieka – może wspierać duchowe uświadomienie i głębsze rozumienie siebie. Jest również ważnym sprzymierzeńcem w stanach fizycznego osłabienia – jego właściwości przeciwzapalne pomagają w odzyskaniu sił witalnych. Łagodzi skurcze mięśni, zmniejsza drobne dolegliwości bólowe i stany zapalne. Może być stosowany jako wsparcie w przypadku znacznie osłabionej odporności.

Olejek eteryczny z Ylang-Ylang (Jagodlin wonny) pełny BIO (Cananga odorata)

Uwalnia napięcie nagromadzone przez lata w mięśniach, otwiera serce i wspiera w stanach niepokoju psychicznego i emocjonalnego, wywołanych nagłym stresem lub szokiem. Od dziesięcioleci cieszy się dużą popularnością, a jego intensywny, egzotyczny, kwiatowy aromat uczynił go bezcennym składnikiem współczesnej perfumerii. Bogaty, słodki, balsamiczny, lekko pikantny – zapach olejku z ylang-ylang jest egzotyczny i zmysłowy, a jego kolor waha się od jasnożółtego po głęboko pomarańczowy. Olejek ten znany jest z właściwości relaksujących, uspokajających ciało, umysł i serce. Pierwsze frakcje destylacji zawierają więcej estrów, co daje słodszy, bardziej kwiatowy zapach; niższe frakcje mają ostrzejszy ton. W przypadku ylang-ylang zasada „mniej znaczy więcej” ma szczególne znaczenie – olejek ten jest bardzo intensywny i wystarczą zaledwie 1–2 krople, aby uzyskać pożądany efekt, unikając przeciążenia zmysłów. Wprowadzenie go do olejku do masażu pomaga w rozluźnieniu długo utrzymującego się napięcia mięśniowego oraz w otwarciu serca, co pozwala na głębsze uzdrowienie i poczucie wewnętrznego spokoju. Olejek eteryczny z Ylang-Ylang daje doskonałe wsparcie w stanach emocjonalnego rozchwiania, a jego egzotyczny zapach może przywrócić radość i chęć życia.

Na zakończenie – 3 praktyczne zastosowania opisanych olejków:

Roll-on z Jaśminem:
Dodać 2–3 krople absolutu z jaśminu do roll-ona (10 ml) z olejem nośnikowym, np. migdałowym lub jojoba. Stosowany na punkty pulsacyjne może pobudzić romantyczne pragnienia i wzmocnić zdolność do miłości do samego siebie.

Balsam/olejek do ciała:
Dodać kroplę absolutu z jaśminu do codziennego balsamu do ciała. Subtelne działanie tego olejku może pomóc w uzyskaniu jednolitego, promiennego kolorytu skóry.

Wsparcie emocjonalne:
Dodać 2 krople olejku z Neroli do roll-ona (10 ml) z olejem jojoba (lub innym wybranym olejem nośnikowym). Nakładać na punkty pulsacyjne i delikatnie masować w razie potrzeby.

Tuż przed Wielkanocą – świętem światła, życia i nadziei – warto zanurzyć się w aromatach, które są jak modlitwa natury: czystych, kwiatowych i niezwykle rzadkich.

Życzymy Wam, aby życie niosło więcej barw!


Udostępnij



← Starszy post