Pomocy! Znowu migrena. 3 naturalne sposoby na bóle głowy

Autor Milena Ivanova dnia

Milena Ivanova*, aromaterapeuta kliniczny z Instytutu Tradycyjnej Medycyny Ziołowej i Aromaterapii w Londynie, MIFPA

W codziennej pracy z klientami spotykam się z wieloma różnymi problemami i dolegliwościami – od najbardziej banalnych i łatwych do rozwiązania, po rzadkie i złożone przypadki, wymagające długiego zagłębiania się w badania naukowe i publikacje, zanim będę mogła polecić odpowiednie olejki eteryczne. Jak można się domyślić, migrena i ból głowy należą do najczęstszych problemów, zwłaszcza wśród kobiet.

Według statystyk migrena dotyka miliony kobiet, a jedna na trzy nie znajduje żadnej ulgi w konwencjonalnych środkach przeciwbólowych. Co więcej, wiele leków przeciwbólowych ma długoterminowe skutki uboczne i nie jest zalecane do regularnego stosowania. Problem w tym, że dla wielu osób ból głowy to stan przewlekły.

Na tym tle pojawia się pytanie – czy istnieją olejki eteryczne, które mogą pomóc w łagodzeniu bólu głowy, a jeśli tak, to które z nich są najskuteczniejsze?

Krótka odpowiedź brzmi: tak, istnieją olejki eteryczne o silnych właściwościach przeciwbólowych. Wśród tych najskuteczniejszych, które wykazują działanie wspomagające przy migrenach, znajdują się olejki z mięty pieprzowej, kadzidłowca, rumianku rzymskiego, rozmarynu, kocanki włoskiej, lawendy oraz szałwii muszkatołowej. Inne olejki, które warto stosować w połączeniu z wyżej wymienionymi, to olejki z cyprysu, bazylii, ylang-ylang oraz majeranku ogrodowego. Wybór odpowiedniej kombinacji zależy jednak od przyczyny bólu głowy – czy wynika on z zaburzeń hormonalnych, napięcia mięśniowego w okolicy ramion i karku, czy może ze stresu, depresji lub lęku.

Olejki eteryczne z mięty pieprzowej i rozmarynu – mistrzowie dla mózgu

Przyjrzyjmy się bliżej tym dwóm roślinnym „mistrzom”, które przynoszą ulgę tak wielu osobom.

Olejek eteryczny z mięty pieprzowej (Mentha piperita)

Mięta pieprzowa i jej olejek eteryczny miętowy cieszą się ogromną popularnością, głównie dzięki świeżemu, pobudzającemu aromatowi oraz silnym właściwościom tonizującym i rozluźniającym. Olejek z mięty pieprzowej jest niezrównanym środkiem przeciwskurczowym i szybko działającym środkiem przeciwbólowym. Można go stosować w rozcieńczeniu z olejem nośnikowym, a w nagłych przypadkach – wyjątkowo – również nierozcieńczony, aplikując na skronie, ramiona lub kark. Olejek ten działa pobudzająco i energetyzująco, co czyni go szczególnie pomocnym przy zmęczeniu psychicznym i fizycznym. A ponieważ mowa o migrenach i bólach głowy, warto podkreślić, że olejek miętowy ma niemal gwarantowany efekt łagodzący w tego rodzaju dolegliwościach.

Olejek eteryczny z rozmarynu lekarskiego (Rosmarinus officinalis)

Rozmaryn jest od dawna stosowany w ziołolecznictwie jako łagodny środek przeciwbólowy i wspomagający w migrenach, a także przy problemach trawiennych, schorzeniach wątroby, dolegliwościach układu oddechowego oraz stanach depresyjnych.

„Olejek eteryczny z rozmarynu pomaga złagodzić typowe zawroty głowy wynikające z anemii i niskiego ciśnienia, spowodowanego niedożywieniem, a także bóle głowy związane z nadciśnieniem, podobnie jak lawenda” – mówi Julia Hofmann-Graves, opisując swoje doświadczenia z ofiarami trzęsienia ziemi na Haiti.

Więcej na temat rozmarynu planuję opisać w przyszłości, a szczegółowe informacje o innych olejkach przeciwbólowych można znaleźć, odwiedzając ich profile na stronie Oshadhi.pl.

Oto trzy sprawdzone i skuteczne receptury z mojej praktyki aromaterapeutycznej na złagodzenie bólu głowy i migreny:

Olejek do masażu przy stanach migrenowych: ramiona, kark, głowa (3%)

Przeznaczony do codziennej aplikacji w przypadku migren. Odpowiedni do stosowania w ciągu dnia – łagodzi, odpręża mięśnie i napięcie, balansuje, ale nie powoduje senności.

W szklanej butelce 100 ml z pompką połączyć następujące olejki eteryczne i bazowe:
• Olejek eteryczny z kocanki włoskiej (Helichrysum italicum) – 10 kropli
• Olejek eteryczny z lawandyny (Lavandula x intermedia) – 16 kropli
• Olejek eteryczny z rozmarynu ct. cineol (Rosmarinus officinalis ct. camphor/cineole) – 13 kropli
• Olejek eteryczny z mięty pieprzowej (Mentha x piperita) – 10 kropli
• Rozcieńcz je w 100 ml oleju nośnikowego ze słodkich migdałów

Sposób aplikacji:
Odpowiedni do częściowego masażu ciała w ciągu dnia, a także do stosowania miejscowego w domu. 2-3 pompki olejku rozgrzać w dłoniach, a następnie wmasować w kark, ramiona i głowę.

 

Olejek do masażu ramion, karku i głowy – wieczorem przed snem (3%)

Przeznaczony do codziennej aplikacji w stanach migrenowych. Odpowiedni do stosowania wieczorem – uspokaja, odpręża mięśnie i napięcie, przywraca równowagę.

W szklanej butelce 100 ml z pompką połączyć następujące olejki eteryczne i olej nośnikowy:
• Olejek eteryczny z lawendy wąskolistnej (Lavandula angustifolia) – 20 kropli
• Olejek eteryczny z rumianku rzymskiego (Chamaemelum nobile) – 12 kropli
• Olejek eteryczny z szałwii muszkatołowej (Salvia sclarea) – 12 kropli
• Olejek eteryczny z kadzidłowca (Boswellia carterii) – 12 kropli
• Olejek eteryczny z majeranku ogrodowego (Origanum majorana) – 12 kropli
• Rozcieńcz je w 100 ml oleju nośnikowego ze słodkich migdałów

Sposób aplikacji:
2-3 pompki olejku rozgrzać w dłoniach i wmasować w kark, ramiona i głowę. Można również wmasować olejek w stopy i nogi do wysokości kolan – najlepiej wieczorem, aby wzmocnić efekt relaksacyjny. W przypadku masażu stóp warto założyć skarpetki lub kapcie, aby uniknąć poślizgnięcia oraz chronić podłogę. Po masażu nóg można także wmasować olejek w okolice brzucha, bioder i dolnej części pleców. Stosować codziennie.

Roll-on „Uwolnij ból” (10%)

W szklanej buteleczce z aplikatorem roll-on połączyć następujące olejki eteryczne i olej nosnikowy:
• Olejek eteryczny z kadzidłowca (Boswellia carterii) – 6 kropli
• Olejek eteryczny z mięty pieprzowej (Mentha x piperita) – 8 kropli
• Olejek eteryczny z lawendy wąskolistnej (Lavandula angustifolia) – 8 kropli
• Olejek eteryczny z rumianku rzymskiego (Chamaemelum nobile) – 4 krople
• Rozcieńcz je w 9 ml oleju oleju nośnikowego ze słodkich migdałów

Olejek kadzidłowca można zastąpić szałwią muszkatołową (Salvia sclarea) – szczególnie w przypadkach, gdy ból głowy może mieć związek z zaburzeniami hormonalnymi u kobiet.

Sposób użycia:
Do aplikacji miejscowej – nakładać na punkty pulsacyjne (skronie, nadgarstki) i kark.

 

Zachęcamy do wypróbowania jednej z tych receptur i podzielenia się swoimi doświadczeniami z nami! Jeśli potrzebna jest pomoc w ich przygotowaniu, wystarczy napisać do nas – chętnie pomożemy i wyślemy gotowy produkt.

Spróbujcie złagodzić dokuczliwy ból w naturalny sposób!

Życzymy pięknej wiosny, wolnej od bólu głowy i migren!

W tekście wykorzystano fragmenty książki „Eseje o holistycznej aromaterapii” dr. Malte Hozzela, założyciela Oshadhi.

 

 


Udostępnij



← Starszy post