Pelargonia pachnąca – olejek, który przywraca równowagę

Autor Milena Ivanova dnia

 

Milena Ivanova*, aromaterapeuta kliniczny z Instytutu Tradycyjnej Medycyny Ziołowej i Aromaterapii w Londynie, MIFPA

Pelargonia pachnąca i ja mamy długą, wspólną historię. Pamiętam, że jako dziecko piłam kompot z pigwy, który babcia zawsze przygotowywała z dodatkiem liści pelargonii. Uwielbiałam ten kompot – a zwłaszcza sok, który wsiąkał w liście. Na końcu koniecznie trzeba było wycisnąć je do ostatniej kropli. Ten zapach był dla mnie absolutnie urzekający. W nowszej historii naszych relacji, pelargonia i jej olejek eteryczny stały się tematem mojej pracy dyplomowej na zakończenie studiów z aromaterapii. Wtedy odkryłam, że pelargonia ma nie tylko przyjemny aromat, ale również pełni funkcję toniku dla układu pokarmowego.

Dlatego dziś opowiem o olejku eterycznym z Pelargonii Pelargonium graveolens (Geranium Bourbon) – i to nie tylko dlatego, że zajmuje on szczególne miejsce w mojej historii. Ten olejek to czysta energia i żywioł. Zapraszam do lektury.

Równoważy, koi i podnosi na duchu

Olejek eteryczny z Pelargonii pachnącej działa harmonizująco, uspokajająco i jednocześnie energetyzująco. Przynosi ukojenie w momentach stresu i napięcia emocjonalnego. To idealny wybór dla osób o perfekcjonistycznym usposobieniu, które pragną ponownie połączyć się ze sobą. Wspiera kobiecą energię, pomaga odnaleźć wewnętrzny spokój i równowagę. Uznawany jest także za afrodyzjak.

Wprowadza przepływ tam, gdzie utknęła energia

Pelargonia pachnąca ma zdolność poruszania zastałej lub zablokowanej energii – zarówno w ciele, jak i na poziomie emocji. Należy do grupy olejków wspierających cyrkulację i może przynieść ulgę w przypadku lekkiego bólu, napięć mięśniowych czy stanów zapalnych. Działa ściągająco i tonizująco, wspomaga gojenie, odświeża i dezodoryzuje. Wykazuje również właściwości przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze, działa jako naturalny środek udrażniający.

Wspiera kondycję skóry

Olejek ten głęboko odżywia skórę i może ograniczać rozwój drobnoustrojów grzybiczych. Dodany do szamponu (jedna kropla do porcji na dłoni) pomaga regulować wydzielanie sebum – zarówno przy skórze suchej, jak i przetłuszczającej się. Wzbogacając odżywkę lub olejek do ciała, łagodzi opuchnięcia i zaczerwienienia, działa nawilżająco i wspomaga naturalne procesy detoksykacyjne organizmu.

Wsparcie emocjonalne

Na poziomie emocji i energii olejek z pelargonii wzmacnia i stabilizuje. Jest szczególnie pomocny w sytuacyjnych stanach lękowych i nastrojach depresyjnych. Pobudza wyobraźnię, wyostrza intuicję. Może ułatwiać inicjowanie rozmów na tematy intymne i drażliwe, a także wspierać zarówno w taktownej komunikacji, jak i w spokojnym przyjmowaniu informacji.

W tradycyjnej medycynie Wschodu Pelargonia pachnąca uznawana jest za olejek o chłodnej i wilgotnej energii. Dzięki temu można ją stosować w przypadku stanów zapalnych, przegrzania organizmu, a także w celu złagodzenia napięcia nerwowego i lęku. Wspiera podnoszenie poziomu energii życiowej. Jej właściwości przeciwzapalne sprawiają, że znajduje zastosowanie w łagodzeniu objawów zapalenia żołądka i jelit, łuszczycy oraz egzemy. Może być używana również przy zmianach skórnych o podłożu zapalnym, takich jak trądzik, liszajec czy grzybica stóp.

Najważniejsze właściwości terapeutyczne

Do najważniejszych właściwości olejku z Pelargonii pachnącej należą: działanie przeciwbakteryjne, przeciwdrobnoustrojowe, przeciwgrzybicze, przeciwzapalne, przeciwbólowe, uspokajające i relaksujące. Ich źródłem jest bogaty skład chemiczny, z przewagą monoterpenoli.

Spektrum działania olejku eterycznego z Pelargonii pachnącej:

  • przeciwbólowe, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwzapalne (np. przy anginie, zapaleniu ucha),
  • chłodzące, uspokajające, łagodzące lęk,
  • antyoksydacyjne, przeciwgrzybicze (Candida),
  • wspierające krążenie, obniżające ciśnienie,
  • łagodzące napięcia nerwowe i stany depresyjne,
  • regenerujące i przeciwzapalne dla skóry,
  • działające przeciw pasożytom i roztoczom (działanie akarycydalne).

Olejek eteryczny z Pelargonii pachnącej może być skuteczny przy:

  • napięciu, lęku i strachu,
  • menopauzie, bezsenności, pragnieniu, nocnych potach i uderzeniach gorąca,
  • suchej skórze, świądzie, egzemie, łuszczycy, pokrzywce, trądziku, trądziku różowatym, poparzeniach,
  • infekcjach grzybiczych, zapaleniach pochwy,
  • krwawiących dziąsłach, bólach głowy, nerwobólach, zapaleniach nerwów,
  • bolesnych miesiączkach, nieregularnych cyklach, obfitych krwawieniach,
  • biegunkach, hemoroidach, żylakach,
  • opryszczce (Herpes simplex i Zoster),
  • zaburzeniach hormonalnych.

 

Kilka słów o roślinie:

Geranium (Pelargonium graveolens) należy do rodziny bodziszkowatych (Geraniaceae). To wieloletni krzew osiągający około 1 metra wysokości. Jego liście są delikatne, zielone, o ząbkowanych brzegach, a kwiaty – drobne, różowe. Cała roślina wydziela urzekający aromat. Za najcenniejszą i najwyższej jakości uchodzi odmiana bourbon, uprawiana na wyspie Reunion i w centralnych regionach Madagaskaru.

Olejek eteryczny z Pelargonii (odmiana bourbon) cieszy się dużym zainteresowaniem ze względu na swoje unikalne właściwości, co przekłada się również na jego wyższą cenę. Olejek pozyskiwany jest z liści, łodyg i kwiatów. Zazwyczaj ma jasnożółty kolor, natomiast odmiana bourbon wyróżnia się barwą oliwkowo-zieloną.

Jego zapach określany jest jako różany, delikatnie słodki i miętowy – z wyraźnym działaniem podnoszącym nastrój. W wersji bourbon zapach jest bardziej intensywny i głęboki. Doskonale sprawdza się w momentach stresu – zarówno chwilowego, jak i przewlekłego.

Warto wiedzieć!

Ze względu na niższą cenę w porównaniu do olejku z róży damasceńskiej, olejek z pelargonii bywa wykorzystywany do jego fałszowania. Zarówno olejek różany, jak i olejek z geranium zawierają geraniol – składnik nadający charakterystyczny różany zapach. Najwyższe stężenie geraniolu znajduje się właśnie w odmianie bourbon.

Główne składniki chemiczne:
cytronelol, geraniol, cytroneliloforan, geranylformian – znane z wpływu na układ hormonalny. Są często stosowane przy zatrzymaniu wody i obrzękach.

Przepis na zmysłową kąpiel

Oto prosty i przyjemny sposób na wykorzystanie olejku z geranium: Aromatyczna kąpiel afrodyzjakalna:
Rozpuścić 1 kroplę olejku eterycznego z Pelargonii w 1 filiżance śmietanki lub 1 łyżce oleju nośnikowego. Wlać mieszankę do ciepłej wody w wannie, równomiernie rozprowadzając. Zanurzyć się i pozwolić aromatowi działać.


Udostępnij



← Starszy post Nowszy post →