Słoneczna cytryna z Sycylii – świeżość, energia i magia natury

Autor Milena Ivanova dnia

Milena Ivanova*, aromaterapeuta kliniczny z Instytutu Tradycyjnej Medycyny Ziołowej i Aromaterapii w Londynie, MIFPA

Słoneczna natura cytrusów z pewnością jest powodem, dla którego ludzie poszukują ich smaku i aromatu nie tylko w czasie długich zimowych miesięcy. Dziś będzie mowa o cytrynie – królowej świeżości i dobrego nastroju. I to nie dlatego, że już od wielu lat zaczynam dzień od dużej szklanki ciepłej wody z sokiem z połowy świeżo wyciśniętej cytryny (proszę zauważyć – używam do tego sok z wyciśniętej cytryny, a nie olejku eterycznego! Ale więcej na ten temat na końcu tego artykułu). Temat właściwości cytryn jest szczególnie aktualny, ponieważ właśnie rozpoczęła się wiosna, a w tym przejściowym okresie wiele osób odczuwa skutki wiosennego przesilenia. Teraz potrzebujemy słonecznej energii we wszelkich możliwych formach.

Cytryny uprawia się w wielu miejscach, ale to Sycylia słynie z owoców wysokiej jakości. Nie bez powodu – specyficzna kombinacja słońca i prądów powietrznych nadaje sycylijskim cytrynom wyjątkowy aromat, świeżość i energię. Jeśli kiedykolwiek byłyście na największej włoskiej wyspie, mogłyście próbować sorbetu cytrynowego, podawanego – a jakże! – w skórce całej cytryny, dużej i intensywnie żółtej.  Pierwsze spotkanie z tymi cytrynami zapada w pamięć. Ale wróćmy do tematu olejku eterycznego z cytryny.

Pikantny, pobudzający i inspirujący zapach olejku eterycznego z cytryny jest identyczny z aromatem świeżych owoców. Olejek pozyskiwany jest ze skórek cytryn metodą tłoczenia na zimno, dlatego do zastosowań terapeutycznych warto wybierać olejek eteryczny z certyfikatem ekologicznym. Skórka owoców uprawianych w konwencjonalnym rolnictwie może zawierać ślady chemikaliów stosowanych w trakcie uprawy.

Olejek eteryczny z cytryny wspomaga koncentrację, poprawia nastrój, wnosi do codzienności promienność i optymizm. Jest niezastąpionym wsparciem dla dobrego samopoczucia – zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Korzystnie wpływa na układ oddechowy, mięśnie i stawy oraz wykazuje właściwości immunostymulujące. W zastosowaniach domowych jest całkowicie bezpiecznym, a jednocześnie skutecznym środkiem do oczyszczania i odświeżania przestrzeni. Wystarczy jedna kropla, aby skutecznie eliminować drobnoustroje i bakterie z twardych powierzchni. Może być stosowany w sprayu dezynfekującym oraz do neutralizacji nieprzyjemnych zapachów. Dodatkowym atutem jest to, że dzięki jego aromatowi sprzątanie z olejkiem cytrynowym staje się zajęciem przyjemnym, a nawet relaksującym.

Aby zrozumieć, skąd biorą się silne właściwości antybakteryjne, immunostymulujące i oczyszczające olejku eterycznego z cytryny, warto przyjrzeć się jego składowi chemicznemu. Limonen, który stanowi główny składnik olejku, został dokładnie przebadany i ma wiele udowodnionych właściwości terapeutycznych. To właśnie dzięki niemu cytrynowy aromat działa odświeżająco, dodaje energii i poprawia nastrój. Obecność α- i β-pinenów, które są znanymi substancjami immunostymulującymi, tłumaczy zastosowanie olejku jako wsparcia dla odporności.

Cytrusowe olejki eteryczne pozyskiwane są metodą tłoczenia na zimno, co sprawia, że w różnym stopniu mogą wywoływać reakcje fotouczulające. Objawy to  zaczerwienienie, przebarwienia lub wysypka – w zależności od indywidualnej wrażliwości. Olejek cytrynowy ma stosunkowo niski potencjał fotouczulający, jednak zaleca się ostrożność przy ekspozycji na słońce po jego zastosowaniu na skórę. Warto również pamiętać, że olejki cytrusowe należą do najbardziej lotnych – oznacza to, że ich zapach szybko się ulatnia, a ze względu na szybkie utlenianie, okres ich przydatności po otwarciu jest stosunkowo krótki. Praktyczna wskazówka: najlepiej zużyć olejek w ciągu 6 miesięcy od otwarcia i wybierać mniejsze pojemności – standardowe 5 ml jest idealne do użytku domowego.

I jeszcze mało znany fakt – olejki cytrusowe zwiększają efektywność wchłaniania składników aktywnych przez skórę w aplikacjach miejscowych. Dlatego często dodaję kroplę lub dwie olejku cytrynowego (lub innego cytrusa) do kosmetyków do pielęgnacji skóry.

Oto kilka praktycznych zastosowań, aby teoria łatwiej stała się praktyką

3 łatwe sposoby na wykorzystanie olejku cytrynowego w domu

  1. Czystsza i świeższa zmywarka
    Dodać 2 krople olejku eterycznego z cytryny do soli do zmywarki, wymieszać i wsypać do odpowiedniego pojemnika. Przy każdym otwarciu drzwi zmywarki będzie można cieszyć się świeżym, cytrusowym zapachem!
  2. Odświeżenie odpływu w zlewie
    Wieczorem wlać 2 krople olejku cytrynowego do odpływu i pozostawić bez spłukiwania na noc.
  3. Naturalny płyn do mycia naczyń
    Dodać 10 kropli olejku cytrynowego* do 100 ml płynu do naczyń** i dobrze wstrząsnąć, aby się wymieszało. Pozostawić na chwilę, aby olejek mógł się rozpuścić.

    *Inne odpowiednie olejki to Pelargonia pachnąca lub Lawenda.

** Zamiast płynu do naczyń można użyć mydła kastylijskiego.

Dwa sposoby zastosowań dla zdrowia i urody

1.      Olejek przy pierwszych objawach przeziębienia, kataru, bólu gardła, zapalenia zatok (3,3%)
Składniki:
olejek eteryczny z cytryny (8 kropli), olejek eteryczny z ravintsary (7 kropli), olejek eteryczny z rumianku pospolitego (6 kropli), olejek eteryczny z tymianku (tymol) (4 krople), olej nośnikowy ze słodkich migdałów (30 ml)
Sposób aplikacji: 2–3 pompki oleju rozgrzać między dłońmi, a następnie nanieść na szyję i czubek głowy (przy bólu gardła); na kości policzkowe i czoło (przy zapaleniu zatok), uważając, aby olejek nie dostał się do oczu.
Uwaga! Ta koncentracja jest odpowiednia wyłącznie dla dorosłych i dzieci powyżej 12. roku życia!

2.     Olej do pielęgnacji stóp i paznokci – działanie przeciwgrzybicze (10%)
Składniki:
olejek eteryczny z cytryny (4 krople), olejek eteryczny z pelargonii (3 krople), olejek eteryczny z drzewa herbacianego (4 krople), olejek eteryczny z paczuli (2 krople), olej nośnikowy ze słodkich migdałów (30 ml)
Sposób aplikacji: Do miejscowego stosowania: nanieść kroplę oleju na zmienione miejsce (palec, paznokieć) i delikatnie wmasować raz dziennie po kąpieli. 2–3 krople wystarczą na obszar palców jednej stopy.
Po aplikacji unikać chodzenia boso po drewnianej podłodze, aby nie pozostawiać tłustych śladów.
Ważne: Uwaga, ze względu na wysokie stężenie, jest przeznaczony wyłącznie do stosowania miejscowego!

 

Zapach olejku eterycznego z cytryny jest wyjątkowo przyjemny i uzależniający! W naszej rodzinie stosujemy go także w samochodzie, aby zapewnić świeże powietrze, poprawić nastrój i zwiększyć koncentrację podczas jazdy. Gdy raz otworzy się buteleczkę, trudno oprzeć się pokusie stosowania go każdego dnia – zwłaszcza w bardziej pochmurne lub deszczowe dni. Bo kto odmówiłby sobie słońca, ciepła i dobrego nastroju, zamkniętych w kilku kroplach magicznego, świeżego aromatu?

I na zakończenie – często pojawia się pytanie o wewnętrzne stosowanie olejków eterycznych, a woda z kroplą (lub dwiema) olejku cytrynowego zdaje się być często legendą przekazywaną z ust do ust. Sama piję codziennie wodę z cytryną, ale – jak wspomniałam wcześniej – stosuję świeżo wyciśnięty sok z owocu, a nie olejek eteryczny z jego skórki. Powodów jest wiele, poniżej kilka punktów uzasadnienia:

  • świeża cytryna zawiera dużą ilość witaminy C (53 mg na 100 g), co czyni ją doskonałym wyborem na poranek – jako sok z ciepłą wodą lub dodatek do herbaty,
  • cytryna pobudza, wspiera metabolizm i pomaga w utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej organizmu,
  • olejek eteryczny z cytryny uzyskuje się ze skórek, ma inny skład chemiczny niż sok owocowy, nie zawiera miąższu i nie rozpuszcza się w wodzie,
  • jeśli olejek eteryczny nie jest pochodzenia organicznego, może zawierać pozostałości środków ochrony roślin i nie jest odpowiedni do stosowania terapeutycznego, w tym do spożycia wewnętrznego w jakiejkolwiek formie.

Różnica między olejkiem eterycznym a sokiem z cytryny jest tak duża, że trudno je nawet porównywać. A wyciśnięcie połówki cytryny jest proste, szybkie i niedrogie. Pozostaje dla mnie zagadką, dlaczego przygotowując napój ktokolwiek miałby zastępować sok z owocu olejkiem.

Niech żyje cytryna, królowa dobrego nastroju i zdrowia!

Nasza selekcja produktów, by uśmiech zawsze gościł na Waszych twarzach:


Udostępnij



← Starszy post Nowszy post →